Buğday Yetiştirme

Minecraft Buğday Yetiştirme

Oyun içinde buğday yetiştirmek için öncelikle toprağın buğday ekimine elverişli hale getirmek gerekir. Bunun için çapa ile toprak alana sağ tıklayarak tohum ekmeye hazır hale getirin. Çapa yapımını daha önce anlatmıştık. Toprağı çapaladıktan sonra elimize tohumları alıyoruz ve yine toprağa sağ tıklayarak tohumları ekiyoruz. Buğdayların hızlı bir şekilde büyümesini istiyor iseniz buğday ektiğiniz alanın çevresini suyla çevirebilirsiniz. Işıkda buğdayların büyümesi için kesinlikle gereklidir mağarada buğday büyümez :) Aslında mağarada bile buğday yetiştirebilirsiniz tabi gereken ışığı elde edebilirseniz. Işık seviyesinin en yükseği değeri 15 en düşük değer ise 0 dır. Güneş ve meşaleler 15 değerinde ışık veriler. Aşağıdaki tabloda hangi bloğun ne kadar ışık verdiğini görebilirsiniz.

ışık tablosuBuğdayın tamamen olgunlaşması için 8 evreden geçmesi gerekir. Tam olarak olgunlaşmış bir buğday ortalama 3 adet tohum verir. Yetiştirdiğiniz buğdayları toplarken dikkat etmeniz bir nokta ise toplarken üstüne basmayınız üzerini basılmış buğdayları ektiğinizde verim elde edemezsiniz. Aynı durum oyun içindeki moblar içinde geçerlidir mbolarda tarlanıza girip buğdayların üzerine basar ise verim alamazsınız. Bunun için bahçenizin etrafını çitler ile çevirirseniz iyi olur. Ayrıca bahçenizin etrafına meşale yerleştirerek geceleri de buğdayların büyümesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca buğday ile inek ve koyun gibi hayvanları aşk moduna sokarak çoğalmasını sağlayabilirsiniz. Elinizde buğday var ike bu hayvanlara sağ tılarsanız aşk moduna girerler. İsterseniz “bone meal” kullanarak hemen olgunlaşmasına sağlayabilirsiniz.

Buğdayın olgunlaşma evreleri

Buğdayın olgunlaşma evreleri

Buğday Tohumu Nasıl Bulunur

Buğday tohumlarını tamamen büyümüş buğdayları hasta ederek elde edebilirsiniz. Yada çevrenizde kendi kendine büyüyen otları biçerek de buğday tohumu bulabilirsiniz. Bazen zindanlardaki sandıklardan da çıkmaktadır.

Buğday ile ekmek, kek ve kurabiye yapabilirsiniz. Özellikle kek enerji barınızı doldurmak için çok etkilidir.

buğdaybuğday tohumu

buğday büyümesi

3316 T 3 B

Tarih by Admin Kategori Minecraft Yiyecekler

2 Yanıtla Buğday Yetiştirme

  1. naber

    çok saol bilmiodum (gerçekte şaka deil)

  2. Pingback: Minecraft Buğday ve Şeker Kamışı Yetiştiriciliği (Videolu Anlatım) | Minecraft

Yorum yap

Yandex.Metrica