Maden Rehberi

Minecraft Maden Rehberi

minecraft madencilik

Biliyorsunuz Minecraft oyununda bir çok maden bulunmaktadır bu madenlerin hepsi oyun içinde çok değerlidir ve hesinni bir amacı  vardır. Bu yazımızda hangi madenin nerelerde bulunduğunu ve nasıl çıkartıldığını ne işe yaradığını anlatmaya çalışacağım.

Minecraft oyununda bulunana maden sayısı  7’dir. Yazımızda bu madenlerin hepsinin tek tek nerelerde bulunduğunu anlatmaya çalıştım. Aşağıya eklediğim grafikten hangi madenin ne kadar derinlikte olduğun öğrenebilirsiniz. Ayrıca oyun içinde F3 tuşuna basarak o anda ne kadar derinlikte olduğunuzu öğrenebilirsiniz. Maden aramaya gittiğinizde yanınızda demir kazma olması önerilir.

Hangi madenin ne kadar yükseklikte olduğunun bu grafikden öğrenebilirsiniz.

Hangi madenin ne kadar yükseklikte olduğunun bu grafikden öğrenebilirsiniz.

Kömür

Kömür yüzeyde ve dağların yamaçlarında bulunabilir ama en çok mağaralarda bulunur eğer kömürü ihtiyacınız var ise mağaraları ziyaret etmek daha iyi olacaktır. Kömür çıkartabilmek için elinize bir kazma olması şarttır tahta bile olsa. Kazma yapımı için tıklayınız. Kömürü meşale yapımında kullanabilirsiniz.  Arıca fırında madenleri eritmek içinde kullanılır. Ayrıca yiyecekleri pişirmek içinde kömür kullanabilirsiniz. Deniz seviyesinin üzerinde de bulunan tek madendir.  Genelde 5-10 küp olarak bir arada bulunurlar ama derinlere indikçe 30 lu gruplar halinde de bulunabilirler. Ayrıca  farklı  bir bilgi daha bir Minecraft haritasının %1.25i kömürden oluşmaktadır. En çok bulunduğu alan ise 29 karedir. Bunlar tamamen istatistiksel bilgilerdir gerçekliği garanti değildir.

minecraft kömürminecraftkömür

 

 

Demir

Çok fazla bulunmaz ama bulması imkansız değildir.  Deniz altındaki seviyelerde bulunur  genelde 0-64 seviyesi arasında bulunur. Çıkartmak için en az taştan yapılmış bir kazma gerekmektedir.  Kazma ile demir olan kısmı kırdığımız zaman  demir rezervi  (iron ore) çıkar. Bu demir rezervi direk olarak tek başına kullanılmazlar. Kullanabilmek için fırınlarda eritmek gerekir ve böylece demir külçe elde ederiz. Demir madeni el aletleri yapımında en fazla kullanılan madendir. Nedeni ise demir ile yapılmış bir aletin kıramayacağı maden yoktur. Demir bulmak diğer madenlere göre daha kolaydır. Ayrıca dayanıklıdır. Ortalama olarak en çok bulunduğu alan 35. karedir. Bir haritada demir bulunma oranı %0.75 tir.

Demir rezervidemir külçedemir külçe yapımı

 

 

 

 

 

Lapus Lazuli

Minecraft oyunu içinde çok sık kullanılmaya bir madendir. Sadece 0-32 kare yükseklikteki alanlarda bulunur. Kırmak için en az kayadan yapılmış bir kazamaya ihtiyaç vardır. Kırdığınızda 4 ile 8 arası lapus lazuli  düşer. bu maden yünlere renk verme amaçlı kullanılır. Çıkartıldığı gibi direk kullanılabilir. Herhangi bir eritme işleminden geçirmenize gerek yoktur. En sık bulunduğu bölümler ise 14. karedir. lapus lazuli 30. lare altında bulunan ve taş kazma ile çıkartılabilen tek madendir. Diğer madenleri çıkarmak için demirden yapılmış bir kazamaya ihtiyaç vardır.

lapus-lazulilapuslazuli

 

 

 

 

 

Altın

Altın her haritada bir miktar bulunur genelde 0-32 kare arasında bulunur en çok görüldüğü ala ise sıfırdan 2-9 blok arasıdır altın arıyorsanız bu aralarda gezmeniz de fayda var. Eğer altına denk gelirseniz çıkartma için elinizde en az bir demir kazam olması gerekmektedir. Altın madenini direk olarak kullanamazsınız. Fırında eritip altın külçe  haline getirmeniz gerekir. Ayrıca zombileri öldürdüğünüzde de bir parça altın düşer bu altınlardan 9 tanesin bir araya geitridğiniz de yine altın külçesi elde edebilirsiniz. söylenenlere göre en çok 20. karede altın bulunmaktadır. Altınlardan yapılan el eşyaları pek tercih edilmezler sebebi ise altın çok zor bulunur fakat yapılan malzeme o kadar dayanıklı değildir. Altının özelliği çok hızlı olmasıdır. Altından yapılan bir el eşyası ile demirden yapılan el eşyasından 10 kat daha hızlı çalışabilirsiniz. Ayrıca altın pusula yapımı ve zırh yapımında da kullanılır.

altın rezervialtın eritmealtın külçesi

 

 

 

 

 

 

Elmas

Elmas oyun içindeki en değerli madendir diyebiliriz. Sadece en derinlerde bulunur. 0-16 kareler arasında denk gelir ama en çok 10. karede bulunur. Elmas bulma işi tamamen şans işidir. 0-16 aradı karelerde elmas bulma ihtimali %0.1276’dır.  Bulduğunuz elmas rezervini çıkartmak için en az bir demir kazmaya ihtiyaç vardır. Size birde tavsiye eğer elmas aramak için maden aramaya giderseniz yanınızdaki kazmanın “furtune” özelliği olması sizin için iyi olacaktır. Furtune özelliği kırdığınız madenden daha fazla düşmesini sağlar mesela furtune 3 lan bir kazma ile bir elmas kırdığınızda 1 yerinde 4 tane elmas düşebilir. Çıkardığınız elmasları direk olarak kullanabilirsiniz eritmeye gerek yoktur. Elmas ile yapılan el aletleri çok sağlamdır hepsi 1562 kullanıma sahiptir. yani bir elmas alet ile 1562 kare kırabiliriz.

elmas rezervielmas

 

 

 

 

 

 

Redstone

Redstone pek çok iş için gerekli bir elementtir. 0-16 kareler arasında bulunur.  Bir redstone rezervini kırdığınızda 4-5 arası redstone düşer. Kırmak için en az demir kazmaya ihtiyaç vardır. Redstone ile elektrik devreleri ve iksirler yapabilirsiniz. En çok bulunduğu alan 8. karedir. Ayrıca Bir redstone üzerine zıplarsanız 30 saniye boyunca ışık verir. 16. kareden aşağıya indiğinizde redstone bulma ihtimaliniz %1.025 dir.

REDSTONE REZERVİredstone

 

 

 

 

 

 

Emerald

Oyun içinde en az bulunan maden emerald’dır. Sadece oyun içinde köylüler ile ticaret yapmak için kullanılır. Bunun dışında şimdilik pek bir işe yaramıyor bu madenide kırmak için az az demir kazmaya ihtiyaç vardır. 29 karenin altına inmeniz gerekir. Genelde 20 karede bulunur.

Sizler için oldukça zahmetli göründüğünü biliyorum.Eğer zor bulunan emerald(zümrüt) madenini aramaktan bıktıysanız ve şuanda minecraft 1.6.2 sürümünü kullanıyorsanız,sizler için emerald biome mod 1.6.2 modunu tavsiye ederim.Zümrüt bulmayı çok fazla kolaylaştırdığından emin olabilirsiniz.Emerald biome mod 1.6.2 modunu buradan indirebilirsiniz.

altın rezerviemerald

 

 

 

 

 

 

 

Obsidiyan 

 

Bir çoğumuz obsidianı maden olarak bilmektedir.Ancak obsidianı siz kendiniz yaptığınız hazırlanışı oldukça basit ve zahmet gerektirmeyen bir maddedir.Volkanik lavların soğuması ile elde edilen bu maddeyi hızlı bir şekilde yapmak için su kullanıyor ve dahja çabuk bir şekilde obsidianı elde etmiş oluyoruz.Elinizdeki lavlara su dökerek obsidianı yapmış olabilirsiniz.

 

 

obsidian yapılışı

5221 T 1 B

Tarih by Admin Kategori Minecraft Yardım

18 Yanıtla Maden Rehberi

 1. bune

  ya emeraldi yanlis yapmissin 😀

 2. Müthiş

  Müthiş Çok saol :)

 3. Minecraft

  Kardeş redstone ıpad 2 den Demir kazma ile çıkartmaya çalışıyorum olmuyor nedeni ne olabilir söyler misin bi kardeş sana zahmet olmazsa

 4. Ama...

  F3’e basıyorum AMA istaistik falan çıkmıyo yardım edersen sevinirim… LOOOO

 5. mdmkmd

  işime yaradı

 6. Pingback: Pingus Mod 1.6.2 İndir & Kurulum İncelemesi | Minecraft

 7. Şefik

  çok sağol da ben o şeyleri nasıl bulacam hile yapmadan oynamak istiyom.O yüzden bulamam

 8. arda

  bende lapis lazui çıktı ama

 9. Yardım Edin

  Arkadaşlar ben oynarken kırma tuşuna basıyorum kırmıyor. Kırma tuşuyla sadece karı kırabiliyor. Eskiden öyle değildi. Her şeyi kırabiliyordu. Kontrol ayarları da doğru. Creative modda kırıyor ama Survival modda herşeyi kıramıyor.

  • Admin

   eğer ki /gamemode 2 diye survival a geçmeye çalıştıysan öyle yapar. bu komutları dikkatli kullanmalısın:
   /gamemode 0 : Survival Modu
   /gamemode 1 : Creative Modu
   /gamemode 2 : Adventure Modu
   /gamemode 3 (Yanlızca 1.8’den itibaren) : Gezinti Modu

 10. Yardım Edin (MİNECRAFT'A CEVAP)

  Redstone sadece kablolu bilgisayarda kırılabiliyor.

 11. yardım edin

  Altın buldum elmas buldum demir bulamadım yardım edin!!!

 12. asfgsadasd

  abi senin sayende 17 tane demir 3 tane elmas 3tane de redstone buldum çok saol

 13. Nazlı

  Merabaaa 😀 Şimdi ben iPhone den oynuyorum. Nethere gitmek istiyorum ama birtek altın blokların yok sadece 2 tane altın var. -,- En çok 20. bloklarda bulunuyo demişsinizyao üstten mi alttan mı hesaplanmış hali ? :d

 14. yeuehs

  Yok abi herşey sandık dolusu elmas yok

 15. yogjıgş

  hile yazma yeri hangi tuşla açılıyo

  • halid

   t tuşu

 16. ege

  abi ben çok uraşarak 20 elmas 64 altın 5 zmrüt ve 3 64 tane demiri oldu varmı diğeceğin

Yorum yap

Yandex.Metrica